A baptisták az emberélet istentiszteleti keretben is megünnepelt jelentős eseményei közé sorolják a házasságot. Húsz cikkelyből álló hitvallásukban is helyet kapott a házasságra vonatkozó bibliai üzenet summája:
Az idézett szövegből következő baptista házasság értelmezés alapján természetes, hogy a házasulandók "egymáshoz illő"-sége jegyében baptista hívőnek baptista hívővel való frigyét tartják a legelfogdhatóbbnak. Ám nem zárkóznak el a gyülekezeti élettel rendszeres jelenlét formájában kapcsolatot tartó, az isten létezésébe vetett hitig már eljutott személyek házasságkötésétől sem.
Akár tevékeny egyháztagok, akár az egyházzal rokonszenvezők házasságkötéséről legyen is szó, azt meg kellelőznie a házasság lelki-testi vonatkozásait biblikus módon feltáró 2-3 beszélgetésnek Ún. jegyesoktatásnak, amelyre a gyülekezet lelkipásztora hívja meg a házasulandókat. Ezután kerülsor a menyegzőre. /Nem esküvőre, mert a baptisták - bibliai meggyőződésük alapján - az esküt elvetik. Az ünnepélyes igéretet, fogadalmat gyakorolják./
A mennyegzői istentisztelet a mátkapárt körülvevő gyülekezet egészének családi ünnepe. A rendszerint zsúfolásig megtelt, virágdisszel felékesített imaházba a lelkipásztor vezetésével vonul be a vőlegény és a menyasszony, az alkalomhoz illő zeneszó vagy gyülekezeti ének alatt.
Mennyegzői vacsora szinte soha nem marad el. Gyakori, hogy ezt a vacsorát - szeretetvendégséget - a gyülekezet női köre és ifjúsági bibliaköre készíti az imaház erre alkalmas helyiségében. Akár itt, akár háznál vagy étteremben legyen is a vacsora, az az esetek szinte mindegyikében alkoholmentes, ezzel együtt jellemzőjük a derűs és oldott légkör.
Menyegzővel a gyülekezet nem tudja le a házaspárral kapcsolatos szeretet- kötelességeit, hanem befogadja őket a közösség nagy családjába és ha kell, együtt szomorkodik együtt örül velük.
Jó tudni ... a polgári szertartásról
Több olvasónk kérte, hogy járjunk az után, melyek az előírások arra vonatkozóan, ha külföldön vagy külföldi féllel kívánnak házasságot kötni.
A következő tudnivalókat gyűjtöttük csokorba:
Magyar állampolgár külföldivel, ill. külföldi külföldivel köthet Magyarországon házasságot, valamint magyar fél külföldön hasonlóképpen megesküdhet.
Az előírások országonként változhatnak, ezért érdemes az ottani hivatalokban érdeklődni a szükséges iratok iránt.
Magyarországon ezek a következők:
- születési anyakönyvi kivonat
- tanúsítvány (Ebben szerepelnek a személyes adatok, a családi állapot, az, hogy kivel és hol kíván házasságot kötni, valamint az rögzítve, hogy a saját országa jogai szerint nincs törvényes akadálya a házasságkötésnek).
- Amennyiben a külföldi fél özvegy vagy elvált, akkor a halotti bizonyítvány, ill. a válásról szóló jogerős ítélet szükséges.
Amikor ezek a papírok rendelkezésre állnak, akkor az Országos Fordítóirodában le kell mindent fordíttatni magyar nyelvre s ezekkel lehet aztán az anyakönyvvezetőhöz menni bejelentkezni házasságkötésre. Az anyakönyvvezető a dokumentumokat a Közigazgatási Hivatalba küldi, hogy ott megvizsgálják, megfelelnek-e a jogszabályak. Amenynyiben mindent rendben találnak, a házasság megköthető. Külföldi fél esetében a házasságkötést megelőző előírt egy hónap az engedély megadásától kezdődik. Az ügyintézés miatt így akár két hónapot is számíthatunk, ezért ezt érdemes a házasságkötés tervezett időpontjánál figyelembe venni. Az ügy állásáról mindig az anyakönyvvezetőnél lehet érdeklődni.
Mi az eljárás, ha magyar fél kíván külföldön házasságot kötni?
Ebben az esetben ő kap tanúsítványt a Közigazgatási Hivataltól. Az ő adataihoz azonban csatolni kell a külföldi fél adatait is. A külföldön kötött házasságot idehaza honosítani kell, mert Magyarországon az ügyintézés csak magyar okiratok alapján történhet.
Változások várhatók 2004. január 1-től a házasságkötés utáni névválasztásban.
Nézzük sorjában egy képzeletbeli jegyespár - Kis Mária és Kovács András - esetében a lehetőségeket!
- a férfiak is felvehetik a feleség családi (új néven: születési) nevét Kis András
- kettős családi nevet is kérhet mindkét fél, a sorrendre nincs előírás, megegyezés szerint lehet választani
- Kovács-Kis András
- Kovács-Kis Mária
- Kis-Kovács András
Ebben az esetben a születendő gyermek(ek) is a választott nevet viselik. Megjegyzendő, hogy ha a szülő nem választja a kettős névviselés lehetőségét, azért a gyermeknek lehet kettős neve, pl. Eszter név esetén Kis-Kovács Eszter vagy Kovács-Kis Eszter (Az viszont előírás, hogy az egy házasságban született gyermekek ugyanazt a családi nevet viselik).
Természetesen az eddigi névválasztási lehetőségek érvényben maradnak, tehát:
- marad a feleség családi (születési neve) Kis Mária
- a férj családi neve -né toldással és a feleség teljes neve Kovácsné Kis Mária
- a férj teljes neve - né toldással Kovács Andrásné
- a férj családi neve és a feleség keresztneve Kovács Mária
- a férj teljes neve -né toldással és a feleség teljes neve Kovács Andrásné Kis Mária
Végezetül fontos tudnunk azt is, hogy az új névválasztási lehetőséggel azok a házaspárok is élhetnek, akik a törvény hatályba lépése előtt kötöttek házasságot, de ennek módjáról a jogszabály később rendelkezik.

Tervezze meg a költségeket
Készítsen költségvetési tervet. Fontolja meg, milyen kiadások szükségesek feltétlenül az esküvőhöz és ki fedezi azokat. Ma már nem kötelező, hogy kizárólag a menyasszony családja állja az esküvői költségeket. Mindkét családdal beszélje meg a tervet és a kiadásokat.
Ha az anyagiakban megegyeztek már világos lesz, milyen keretek között és költségekkel tarthatja meg esküvőjét. Írjon fel mindent hogy az áttekintésnél kéznél legyen. Nyilvánvalóan a társadalmi helyzettől is függnek azok a kiadások amelyeket a család megtervezett. Nem kell azonban mindig a legdrágább és legfényűzőb6 dolgokat választani ahhoz, hogy az esküvő felejthetetlen ünnep legyen. Magyarország egyes részein egyszerűen oldják meg a költségek kérdését.
A vendéglős rendezi az esküvőt, gondoskodik a rokonok barátok és falubeli ismerősök meghívásáról. ő szervezi a zenészeket és gondoskodik a násznép és örömszülők jó hangulatáról. Minden más vendég, aki az esküvőn részt vesz, maga fizeti azt amit fogyasztott. llyen módon az esküvő az egész falu ünnepévé válik. Ez a szokás természetesen nem követhető a városokban.
Az étkezési költségelcsökkentésének egyik módja, hogy meghatározott időre kérik kiszolgálást. Aki azon az időn túl érkezik maga fizeti a cehhet.
Ki mit fizet?
Ahhoz, hogy esküvője ünnep és ne anyagi Kérdés legyen, mindenképpen költségvetést kell készíteni. Emellett tekintetbe kell venni a meghívandó vendégek számát és az ünnepség kereteit. kompromisszum nélkül semmi sem megy, de a költségek megosztásának tisztázása nagy segítséget jelenthet. A legjobb mindent megbeszélni mindkét családdal és olyan megoldást keresni, ami mindenkinek előnyös.
Költségek
A menyasszonyé:
- a vőlegény jeggyűrűje
- a messzirőljövő vendégekelhelyezése
- esetleges nászajándék a vőlegénynek
- apró figyelmességek a nyoszolyólányoknak és a szülőknek
A vőlegényé:
- a legénybúcsú
- a menyasszony jeggyűrűje
- a menyasszonyi ruha
- a menyasszonyi csokor és kitúzők a vendégeknek
- az esketési költségek (anyakönyvvezető, templom)
- a nászút
- nászajándék a menyasszonynak
- apró figyelmességeka vőfélynek
A menyasszony szülei:
- az esküvői bejelentő és a meghívók
- a saját ruhájuk
- virágdisz az anyakönyvvezetőnél, a templomban, az autóra és az ünnepi asztalra
- a nyoszolyólányok csokrai
- a lakodalmi torta az ünnepi asztal költségei (ételek italok) és a zene
- esküvői ajándék az ifjú párnak.
- a fényképész
- az esküvői autó vagy kocsi
A vőlegény szülei:
- saját ruhájuk
- esküvői ajándék az ifjú párnak
- esetleg a nászút
A vőfély és a nyoszolyólányok:
- saját ruhájuk
- utazási és szállásköltségek
- esetleg a legénybúcsú
- esküvői ajándék az ifjú párnak

Ruha és smink
Az esküvői ruha
Az anyakönyvvezetőnél
A menyasszonyé:
A polgári esküvőn a menyasszony rendszerint világos, gyakran fehér kosztümöt visel, a hozzávaló kellékekkel. Természetesen minden megengedett, a nadrágkosztümtől a népviseleten keresztül a nyári ruháig.
A vőlegényé:
A férfi esetében az esküvői ruha nem nagyon jelentős, figyelni kell azonban arra, hogy azért ne a legrégibb öltönyét vegye fel. Ajánljuk a sötét öltönyt vagy szmokingot.
A templomban
A menyasszonyé:
A templomban a menyasszony fehér vagy pasztellszínű menyasszonyi ruhát visel. A menyasszony maga dönti el, hogy uszályos, vagy anélküli menyasszonyi ruhát visel. Ugyanez a helyzet a ruha hosszával és a tartozékokkal kapcsolatban. Kivétel erősíti a szabályt alapon, a menyasszony néha népviseletben jelenik meg az esküvőn, erről az "egyéb fontos dolgok" című oldalunkon olvashat.
Elvált vagy özvegy személyek tehát másodszor házasodók esetében általában nem visel a menyasszony menyasszonyi ruhát. Ilyenkor általában az ünnepélyes kosztüm szokásos.
A vőlegényé:
A templomi esküvőre a szmokingot ajánljuk
Életünk legszebb napjára a legszebb frizurát
A szép ápolt haj olyan ékesség, amire a menyasszonynak és vőlegénynek egyaránt nagy fontosságot kell tulajdonítania. Közvetlenül az esküvő előtt nem ajánlatos új hajszínt vagy új frizurát kipróbálni, mert a tévedést nem lehet hirtelen jóvá tenni. A feltűzött hajat is előtte egyszer vagy kétszer ajánlatos kipróbálni, mivel nem minden haj alkalmas az ilyen frizurához.
Gondolni kell arra, hogy az esküvői frizurának sokszor tizenkét órát, és hosszantartó táncolást is túl kell élnie. A frizurának és a fejdísznek szilárdan kell állnia, a fejdísz pedig nem szabad hogy nehéz legyen. Ajánlatos már egy nappal az esküvő előtt fodrászhoz menni, és az előkészületi munkákat, mint a gyógypakolás, stb. elvégeztetni.
Az esküvő napjára pontosan meg kell beszélni az időpontot a fodrásszal a fejdísz feltűzésére és a feltűzött frizura elkészítésére, nehogy az utolsó percben kerüljön rá sor.
Szépségápolás, kozmetika
Életünk legszebb napját a legjobb hangulatban kell elkezdeni. Ezért már jó előre el kell kezdeni az előkészületeket, és az esküvő után sem szabad elfelejteni, hogy csinos nő ápolt férjet szeret az oldalán látni, a sikeres, fess férfi pedig ápolt asszonyt. Már nyolc héttel az esküvő előtt el kell kezdeni a szépségápolást, hogy tetőtől talpig ápoltak legyünk 8-10 héttel előtte ajánlatos speciális mélytisztítást végeztetni arcbőrünkön, hogy az esetleges piros foltok időben eltűnjenek és bőrünk szép és ápolt legyen.
Az általános jó közérzethez legalább tíz, az egész testre kiterjedő masszázs szükséges. A szakszerű masszírozás feloldja az esetleges feszültségeket. Természetesen a manikűrről és pedikűrről sem szabad megfeledkezni! A karok és lábak valamint a hónaljak szőrtelenítése ma már fájdalommentesen végezhetőkel.
A férfiak számára is magától értetődő kell hogy legyen a kéz. és lábápolás. A kozmetikai ipar már a férfiakat is meghódította. Számukra sem szégyen az arckrém, parfüm és dezodor használata.
A tornát se felejtse ki a test és lélek kondíciójának fenntartása érdekében, különben az áttáncolt éjszaka izomlázat okozhat. Testi-felki szempontból oldottabban érzi majd magát minden előzetes fáradozás ellenére, és még jobban tud majd örülni az eljövendő ünnepnek.

Asztali rend, ülésrend
Mindjárt észre fogja venni, hogy az előkészületek fontos részéhez érkezett. Néhány szempontot figyelembe kell vennie az ülésrenddel kapcsolatban ahhoz, hogy elkerülje az álmatlan éjszakákat. Kérjen tanácsot szüleitől, ők tapasztaltabbak és tudják, milyen vendégek illenek egymáshoz.
Arra is figyeljen, hogy különböző generációkat ne ültessen egymás mellé. A közös érdeklődési körűek találnak elegendő beszédtémát ahhoz, hogy az együttlét kellemes legyen. Ha nyugodtan kíván ünnepelni, ne ültessen egymás mellé olyan embereket, akik nem illenek egymáshoz. A feldíszített tisztelethely a fiatal párt illeti meg. Rendszerint a menyasszony mellett ül a vőlegény apja, mellettük a vőlegény anyja. A vőlegény mellett ül a menyasszony anyja, mellettük az örömapa.
Mellettük kétoldalt ülhetnek a tanúk és kísérőik, ezután válassza ki Ön, hogy kik következnek.




Esküvői népszokások
A hagyományok és szokások mindig is rányomták bélyegüket a házasságkötésekre, részben babonából, részben pedig megszokásból. Ezeknek manapság már nem tulajdonítanak jelentőséget, mégis szívesen élnek velük abból a célból, hogy az esküvői ünnepet színesebbé tegyék.
Itt, kedves jegyespár, szeretnénk Önöknek bemutatni néhány ilyen szokást esetleg ötlettel szolgálhatunk esküvőjük megrendezéséhez.
A menyasszonyfillérek összegyűjtése
F fiatal lányok ma is gyűjtögetnek filléreket hogy maguk vehessék meg menyasszonyi cipőjüket hogy így biztosítsák a házasság sikerességét. A régi szokás szerint ez a menyasszony takarékosságának bizonyítéka volt.
A leánykérés
Manapság sajnos már nem szokás, hogy a vőlegény a szülőktől megkéri a lány kezét. Ha azonban ezt óhajtja tenni, ám tegye!
A menyasszony szülei biztosan örülnek ennek a gesztusnak. Valami kis figyelmesség, amit a vőlegény a lány szüleinek ilyenkor átnyújt bizonyára könnyebbé teszi a dolgot. Az anyának általában virágot az apának egy üveg bort vagy konyakot szoktak vinni.
Az esküvői újság
A barátok közösen összeállítanak egy újságot hírekkel, időjárásjelentéssel, stb. Ezek a hírek azonban kizárólag a fiatal párra vonatkoznak. Minél eredetibb annál jobb. A "Ki kicsoda"-tól kezdve a főzési és barkácsolási tanfolyamokról szóló hirdetésekig minden lehet az újságban, amelyet azután emlékként megőrizhetnek maguknak.
A legénybúcsú
A múltban a legénybúcsú a lármával és edények zajos összetörésével a gonosz szellemek elriasztására szolgált. Ma már nem hiszünk a gonosz szellemekben, de megrendezzük a legénybúcsút mivel az jó szórakozás és ezzel a jegyespár barátai sok szerencsét akarnak kívánni.
A legénybúcsú mindenesetre főleg arra szolgál, hogy a vőlegény elbúcsúzzon a legényélettől. Ilyenkor nemcsak porcelánt törnek össze (a menyasszony és vőlegény régi kávéscsészéjét) hanem konfettit, WC papírt dobálnak luftballont, papírsárkányt engednek fel a levegőbe.
A jegyespárnak saját kezűleg kell az edényeket és egyéb használati tárgyakat eldobni, így lesz tartós a szerencséjük.
A merőkanáltánc
A legénybúcsú egyik fénypontja a kanáltánc, amikor a vendégek fazekakkal és fedőkkel felszerelve lármázva szaladgálnak az ifjú pár lakásában. Ennek a szokásnak is a gonosz szellemek elűzése volt eredetileg az értelme.
Valami régi, új, kölcsönvett dolog Régóta szokás, hogy a menyasszony az esküvő napján valami régit, valami újat és valami kölcsönvett dolgot visel. A babona szerint ez sok szerencsét hoz és boldogjövőt biztosit.
A virágszórás
Ez az egyik legszebb régi szokás, a termékenységet jelképezi, amit úgy csalogatnak oda, hogy virágot szórnak az oltárhoz vezető útra, hogy a fiatal pár bő gyermekáldásban részesüljön és a házasság sokszor göröngyös és nehéz útját elegyengesse.
A rizs- vagy gabona-dobálás is a termékenység kívánalmának a jele, és ez a szokás Ázsiából származik.
Az esküvői sorfal
Az ifjú házasoknak gyakran a vendégek és barátok sorfala között kell elhagyniuk a templomot. Ilyenkor ők megpróbálják megakadályozni, hogy a pár átjusson. Ez a házasság folyamán felmerülő akadályok együttes legyőzésére utal.
Az útelzárás
Ez vidéken még mindig gyakori szokás. A templom elhagyásakor gyerekek és fiatalemberek zsinórokkal és szalagokkal próbálják a pár útját elzárni. Ilyenkor pénzzel, borral vagy édességekkel kell megvásárolni a szabad utat a házasságba.
A menyasszony elrablása
Régebben ez, nagyon komoly dolog volt, mivel gyakran előfordult, hogy a menyasszonyt már az, esküvői szertartás alatt elrabolták. Ha a vőlegény nem tudott menyasszonyára kellőkeppen vigyázni, nem érdemelte meg, hogy feleségül vegye. Manapság ez a szokás csak arra szolgál, hogy a fiatal párt egy rövid időre elválasszák egymástól, hogy valahova betérjenek.
Van azonban néhány szabálya az elrablásnak. amit mindenképpen figyelembe kell venni. Nem szabad hosszú ideig elmaradni, mert különben a vendégek unatkoznak és a hangulat elromlik. A vőlegénynek különösen vigyáznia kell a menyasszonyi csokorra, mert ez őt a menyasszony kiszabadításakor felmenti a fizetési kötelezettség alól, és az elrablónak magának kell fizetnie a cehhet.
A menyasszony cipőjének elárverezése
Ez sok vidámságra okot adó, és a fiatal párnak igen jövedelmező árverés. A tanúk felkínálják. eladásra a menyasszony cipőjét Az egyik vendég egy kalappal körbejár, és minden árverező bedobja az előző árverező által felajánlott összeg, és a saját ajánlata közötti Különbséget a kalapba.
A kalapozó sorba megy és legutolsóként a vőlegény árverez, hogy így feleségének újra meglegyen az egész pár cipője, és az, asszony megkapja a kalapot is az egész bevétellel.
A menyasszonyi csokor eldobása
Ez a még el nem kelt hölgyek számára kellemes szokás. A menyasszony hátat fordít a hajadonoknak és feldobja a levegőbe a csokrot. Aki elkapja, az lesz a következő menyasszony.
Harisnyakötő eldobása
A menyasszonyi csokor után a legkedveltebb szokás a harisnyakötő eldobása. Ezúttal a nőtlen férfiaknak kell megkísérelni, hogy elkapják a menyasszony által eldobott harisnyakötőt. Az lesz a Következő házasuló, aki el tudja kapni a harisnyakötőt.
A fátyol levetése (vagy koszorútánc)
Ez is igen kedvelt esküvői szokás. Az örömanya leveszi lánya fejéről a fátylat, a menyasszonyt bevezetik egy lányok által alkotott körbe. A lányok a fátylat mint egy tetőt feszítik ki a menyasszony feje fölé és körtáncot lejtenek körülötte. A tánc után a menyasszony fogja a fátylat, és annak a Lánynak a fejére teszi, akiről gondolja, hogy a legközelebbi menyasszony lesz.
Éjfélkor egy verset mondanak el, a menyasszonynak pedig az asztal körül kell ugrálnia, hogy megmutassa, hogy egészséges. Á fátylat leveszi, helyette egy fejkendőt és egy főzőkanalat kap, ezután pedig mindenki, aki a menyasszonnyal táncolni akar, pénzt dob egy kalapba.
A lakás feldúlása
Ennek az értelme az, hogy a fiatal pár ne feledkezzen meg a házasság rögös útjáról.
Ilyenkor a vendégek szétszórják az edényeket, kirámolják a szekrényeket és mindent szétszórnak a lakásban. Az is előfordul, hogy szétdúlják az ágyakat és elbarikádozzák az ajtókat. De olyan is előfordult már, hogy az egész lakást kirámolták. Ilyenkor azután a fiatal párnak szállodába kellett mennie, de teljes titokban, nehogy ott is ugyanaz történjen meg, mint a lakásban.
"Nászutasok"
Ki ne ismerné ezt a szokást? Sok fiatal házast indítottak már el rokonai és barátai igen nagy hangerővel az. új élet felé úgy, hogy az autójukra egy csomó öreg konzervdobozt és eipőt kötöttek és egy "nászutasok" táblát is erősítettek a kocsira. Ennek a szokásnak az alapja szintén az, hogy a zajjal a szegénységet és a gonosz szellemeket elűzze.
A menyasszony átvitele a küszöbön
Ha az ifjú pár már szerencsésen túl van az esküvői ünnepségen, a vőlegénynek még van egy kedves kötelessége: hogy a menyasszonyt a Küszöbön átvigye, amikor először léphet be együtt új otthonukba. Ezzel a babona szerint becsapják a gonosz szellemeket, hogy csak egy személy lép be a lakásba.
A nászajándék
Az a szokás, hogy az ifjú férj a nászéjszaka után adja át a nászajándékot a menyasszonynak. Az esküvő megtervezésébe ezt a mozzanatot is bele kell építeni, mint a szerelem és az esküvőre való emlékezés jelét. Régebben ez az ajándék gazdasági biztosítékot jelentett a fiatalasszony számára.
A régi nemesi körökben jószágot, várakat és földeket adtak nászajándékul a menyasszonynak. Manapság ékszert (gyűrűt, medált, órát, fülbevalót, stb.) szokás ajándékozni.A menyasszony is adhat a vőlegénynek nászajándékot. Az ajándékozásnak nincsenek megszabott határai: mandzsettagomb, nyakkendőtű és óra ajándékozása az általános.
Minél egyénibb és fantáziadúsabb az ajándék annál értékesebb.
Az új lakásba költözés
Jó szokáskent tartották meg, hogy a rokonok és ismerősök kenyeret és sót nyújtanak át az ifjú párnak áltálában akkor, amikor először látogatják meg őket az új lakásukban. Régen a kenyér a legfontosabb élelem volt, a só pedig igen drága ajándék. Ma azt jelképezi, hogy a jólét sohase múljon el az új otthonból.

Anyakönyvi hivatalok Budapesten
1014 Bp. Úri u. 58. |
Tel.: 356-1139 |
1024 Bp. Mechwart tér 1. |
Tel.: 212-4058 |
1033 Bp. Fő tér 3. |
Tel.: 250-2165 |
1041 Bp. István út 14. |
Tel.. 369-3289 |
1051 Bp. Erzsébet krt. |
Tel.: 318-5990 |
1067 Bp. Eötvös u. 3. |
Tel.: 342-0909 |
1073 Bp. Erzsébet krt. 6. |
Tel.: 322-4218 |
1082 Bp. Baross u. 65-67. |
Tel. .459-2100 |
1092 Bp. Bakáts tér 14. |
Tel.: 215-1077 |
1102 Bp. Szent László tér 29. |
Tel.: 262-5037 |
1113 Bp. Bocskai út 39/41 |
Tel.: 466-9518 |
1126 Bp. Böszörményi út 23/25. |
Tel.: 224-5945 |
1136 Bp. Balzac u. 37. |
Tel.: 340-3513 |
1145 Bp. Pétervárad u.11/17. |
Tel.: 467-2306 |
1153 Bp. Bocskai u. 1/3. |
Tel.: 307-6351 |
1163 Bp. Havashalom u. 43 |
Tel.: 401-1400 |
1173 Bp. Pesti út 165. |
Tel.: 257-3333 |
1181 Bp. Városház u. 16. |
Tel.. 290-4420 |
1195 Bp. Városház tér 18. |
Tel.: 282-9600 |
1201 Bp. Kossuth L. tér 1. |
Tel.: 283-0936 |
1211 Bp. Szent I. tér 10. |
Tel.: 276-6622 |
1221 Bp. Városház tér 11. |
Tel.: 226-6511 |
1239 Bp. Grassalkovich út 162. |
Tel.: 287-3155 |