Zsebi oldala

Nézz szét!Itt mindent meg találsz a humortól a komoly dolgokig.Folyamatosan frissül !JÓ SZÓRAKOZÁST !

Katolikus esküvő

1. A keresztényeknél a házasság szentség, az Isten emberek iránti szeretetének jele. A menyasszony és vőlegény visszavonhatatlan akaratnyilvánítása, amellyel az esketés alatt magukat egymásnak szabadon átadják és egymást elfogadják. A férfi és nő egyedülálló eggyéválása és gyermekeik boldogsága a partnerek korlátlan hűségét, és így a házasság felbonthatatlanságát kívánja meg: ez isten akarata minden házassággal. Ezért emelte Krisztus a házasság felbonthatatlan kötelékét az egyházzal való köteléke jelévé és a szentség rangjára. Így a szentségi házasság férfi és nő tartós életközössége, akik a keresztséggel kerülnekbe az egyház közösségébe és ezáltal részesülnek Krisztus életében.

2. A katolikusok számára a keresztény házasság maradandó szentség. A házasság szentsége akkor veszi kezdetét, amikor a templomi esketés ünnepélyes hangulatában menyasszony és vőlegény Isten és a templomi közösség előtt kijelenti, hogy ők itt és most mint férj és feleség egymásnak adják magukat és elfogadják egymást, "amíg a halál el nem választ". íly módon maradandó szentség a házasság.

3. A házasságbeli szerelem gyümöcsöt hoz. A házasság intézménye és a házasságbeli szerelem természeténél fogva az utódok nemzésére és nevelésére irányul, és ez a végső célja. A gyermekek jelentik a házasság legnagyszerűbb adományát, nagyban hozzájárulnak a szülők boldogságához. Anélkül, hogy elhanyagolnák a házasság egyéb céljait, a keresztény házasfelek kész kell hogy legyenek arra, hogy a Teremtő és Megváltó szeretetében közreműködjenek, aki általuk mindíg jobban növeli és gyarapítja családját.

Elvileg minden katolikus templomban vagy kápolnában lehet házasságot kötni. A állandó lakhely szerinti plébánián kell jelentkezni házasságkötésre. Egyik partnernek római katolikus vallásúnak kell lennie, egyházjogi értelemben mindkét partnernek nőtlennek illetve hajadonnak vagy özvegynek kell lennie. Amikor a plébániájukon jelentkeznek közöljék ott, ha esetleg ragaszkodnak ahhoz, hogy egy bizonyos pap eskesse Önöket vagy egy bizonyos templomban vagy kápolnában kívánják az esküvőt megtartani. A plébános bizonyára teljesíti kívánságukt és jó tanácsokat is ad majd a szertartás lebonyolításához. Tanácsos kapcsolatba lépni a kívánt pappal és az időpontot vele személyesen egyeztetni.

A katolikus házasságkötéseknél szokásos a házassági tanácsadáson való részvétel. Ott nemcsak a házasság egyházi hátterét beszélik meg, hanem némi bepillantást is nyújtanak arra, milyen módon follyon le az egyházi esküvő.

Ne bízzon semmit a véletlenre, tervezze meg esküvőjét a legutolsó részletig, hogy semmi se álljon a megálmod tt esküvő útjába.

Igazolások:

Ha egyik fél sem házas, és nem is volt előzőleg sem házas:

  • a keresztlevél
  • a személyi igazolvány
  • amennyiben más kerületben szeretnének templomban esküdni, elbocsájtó iratra van szükség attól a kerületi plébániától ahol laknak

Pótlólag:

Ha egyik félnek volt előző, polgárilag kötött házassága:

  • Ennek a házasságnak az iratai
  • Ennek a házasságnakafelbontását igazoló iratok

Ha egyik fél özvegy:

  • Az elhalt házastárs halotti anyakönyvi kivonata

Olyan személyeknél, ahol az előző házasság templomban került megkötésre, pótlólag:

  • Az egyházi esküvő iratai
  • Amennyiben az egyházi házasságkötést a Szentszék diszpenzative feloldotta, a diszpenzácós átirat
  • A halotti anyakönyvi kivonat
  • Ha a halotti anyakönyvi kívonat helyett csak állami holttányilvánítási okirat van, az érseki egyházmegyei hatósághoz kell folyamodni egyházi holttányilvánításért.

Református esküvő

A református egyház felfogása szerint nem "református esküvőről" hanem házasságot megáldó református istentiszteletről kell beszélnünk. A református istentisztelet keretében megáldott házasságot nem az egyház köti meg a templomban, hanem a házasfelek előzőleg az állami anyakönyvvezető előtt. A fiatal /vagy idősebb/ pár már mint férj és feleség érkezik a templomba s kérik házasságukra a Szentháromság Isten áldását. Hogy a házastársak milyen komolyan veszik Isten áldását először azzal fejezik ki, hogy nyitott szívvel vannak készen meghallgatni Istennek az igehirdetés által hozzájuk szóló személyes szavát a házasság bibliai értelméről. Másodszor azzal, hogy az igehirdetés meghallgatása után, a lelkipásztor felszólítására megfogják egymás jobb kezét s mások által is jól hallható szóval elmondják a házassági eskű szövegét. Harmadszor azzal, hogy a lelkipásztor imádságával egyrészt hálát adnak Isten eddigi gondviselő szeretetéért (református egyházukért, a családi otthonért, egymás megtalálásáért) és azért, hogy Jézus Krisztus a házasságot is megváltotta. Másrészt kérik Isten további segítségét, vezetését, a Szentlélek naponkénti kiáradását azért,hogy házasságukat mindig Istentől kapott hivatásnak tekinthessék és igy is élhessék meg.

A református házasságmegáldó istentisztelet szertartása (menete) a következő:

1. A lelkipásztor vagy a gyülekezet világi képviselője (gondnok) a templom kapujában fogadja a házaspárt és orgonaszó vagy a gyülekezet éneklése közben bevezeti őket a templomba.

2. Az áldást kérő házaspár a násznagyokkal (tanukkal) az urasztala elé áll. A menyasszonyi csokrot az urasztalára kell helyezni, hogy ne akadályozzon majd a kézfogásban.

3. A lelkipásztor bibliai igével köszöntést mond.

4. Ha gyülekezet is van jelen a szorosan vett családtagokon és rokonságon kivül, ekkor következik a gyülekezet hálaadó éneke (Adjatok hálát az Istennek: 105.Zsolt.1.verse).

5. Az ének elhangzása után a lelkipásztor egy bibliai ige alapján igehirdetést tart a házasság bibliai értelméről. azaz elmondja, milyen igéretei vannak istennek a hívő házastársak részére, továbbá miért hivatás a keresztyén házasság, mit vár Isten a házastársaktól, mégtovábbá minek a szimbóluma a keresztyén házassság?

6. Az igehirdetés után következik a házasfelek kézfogása ( Fogjátok meg egymás jobb kezét) és a református házassági eskűszöveg hangos elmondása a lelkipásztor után, aki azt mondatonként előremondja.

7. Az eskű elmondása és ahhoz kapcsolódó rövid pásztori intelem után kerül sor a hálaadó és könyörgő imádságra, melyet a Miatyánk közös elmondása zár le.

8. Ekkor felhangzik a lelkipásztor ajkán az apostoli áldás.

9. Következika Biblia illetve emléklapátadás.

10. A gyülekezet éneke vagy orgonaszó közben a házaspár - esetleg a lelkész vezetésével kivonul - a templomból és a templomajtóban fogadja a rokonok barátok jókivánatait.

Végül néhány adminisztrativ jellegű tudnivaló:

1. Milyen iratok szükségesek a református házasságmegáldó istentisztelethez?

  • Személyi igazolvány. 
  • Elváltak esetében a válást hivatalosan igazoló okirat / vagy hatósági bejegyzés a személyi igazolványba /
  • A területileg illetékes reformátuslelkipásztor hivatalos eelocsátó-levele.

2. Hogyan kell jelentkezni református házasságmegáldó istentiszteletre?

  • Annak az egyházközségnek a lelkészi hivatalában kell jelentkezni, amelynek a templomában kívánják a házasulandók házasságuk megáldását.
  • A legtöbb lelkészi hivataelan délután is vannakfogadó vagy un. hivatalos órák. De lehet jelentkezni vasárnap d.e. is az istentisztelet után. ilyenkor feltétlenül meg kell állapodni konkrét időpontban, mert a forgalmas, nagyvárosi gyülekezetekben esetleg mások is igényt tarthatnak ugyanarra az időpontra!
  • Ajánlatos tehát legalább egy hónappal a házasságkötés családi körben eltervezett időpontja előtt jelentkezni a lelkészi hivatalban.

3. Hogyan kell felkészülni református keresztyén embernek a házasságra?

Először is imádkozva, mivelhogy régi református tanítás szerint "jegyben járó ifjúnak ill. leánynak" imádkozni kell. Másodszor pedig a reformátusoknál is egyre inkább terjedő "jegyesoktatásban" való rendszeres részvétellel. A házasságot megáldó templomi istentisztelet megkezdése előtt a násznagyoknak be kell mutatniok a házasság megkötését igazoló anyakönyvi kivonatot, melyet a polgári házasságkötés alkalmával kaptak az anyakönyvi hivatalban. E bemutatás szükségességére ajegyeseket a jelentkezésnél figyelmeztetni kell. Mi református keresztyények is azt kivánjuk amit más vallású testéreink is. Az Isten áldását kérő házasságok tapasztalják meg naponként, hogy a sok szomorú ellenpélda mellett is, ma is megáll az Istennek igéje:

"Sokkal jobban van dolga a kettőnek hogynem az egynek mert azoknak jó jutalmuk van az ő munkájukból. Mert ha elesnek is, az egyik felemeli a társát. Jaj pedig az egyedülvalónak ha elesik és nincsen aki őt felemelje. Hogyha együtt feküsznek is ketten, megmelegszenek. Az egyedülvaló pedig mimódon menekedhtik meg? Ha az egyiket megtámadja is valaki, ketten ellene állhatnak annak és a hármas kötél nem hamar szakad el." (Prédikátor könyve 4. 9-12)

Az Evangélikus esküvő

Az evangélikus esküvő nem sokban különbözik a katolikustól. Esküvői harangok, ünnepélyes bevonulás a templomba, orgonaszó, ima, szentige, prédikáció, hűségfogadalom, gyűrűváltás, áldás, jókívánságok - ezek a fő elemek a nagy keresztény egyházaknál meglehetősen hasonlóak. Tartalmilag is túlsúlyban van a közösen keresztényi a felekezetileg elkülönítővel szemben.

Csak másodszorra tűnik fel valamelyes különbség. Például az evangélikus egyház alapvetően már jogilag kötelezőnek és érvényesnek ismeri el az anyakönyvvezető előtt kötött házasságot. A templomba kisárólag azért megy az ifjú pár, hogy Isten áldását kérje (a már megkötött) házasságra, és nem azért, hogy a már megkötött házasság egyházilag is törvényesítést nyerjen. A evangélikus egyház szerint a házasság nem szentség, mint a keresztség vagy az úrvacsora. A evangélikus egyház szerint emberi megegyezés.

A evengélikus egyház szellemében természetes, és mi is azt reméljük, hogy a házasfeleket Isten egymásnak teremtette. De ezt a hitben csak remélhetjük és imádkozhatunk érte, nem állíthatjuk teljes bizonyossággal. Véleményünk szerint minden házasság nagy kockázat és kihívás mindkét fél számára. Ezt nem volna helyes elhallgatni. Ezért rá kell mutatni arra, hogy ajó partneri viszony sok fáradsággal jár és állhatatosságot kíván, ezért állandóan szüksége van Isten segítségére. A barátok (pl. a tanúk és a rokonok), de hivatalos szervek is, bisonyára szívesen adnak tanácsot mindkét házasfélnek, ha maguk nem tudnak megbirkózni a nehézségekkel.

Mi, evangélikus lelkészek, nem csak mint az esketési szertaratás ceremóniamesterei szolgálunk, hanem később is rendelkezésre állunk lelkipásztorként, utitársként és tanácsadóként. Közülünk sokan már házasok, és ilyen vonatkozásban is segítséget nyújthatunk. A házasság számunkra is, mint a katolikusok számára, felbonthatatlan. Természetesen az evangélikus esketésnél is elhangzik "míg a halál el nem választ". Mindenesetre az eddig elmondottakból világossá kell hogy váljék, hogy az evangélikus egyház azért nem zárja ki teljesen, hogy a két fél nem csalódhat egymásban.

Egy régi közmondás szerint Isten görbe sorokra is tud egyenesen írni. Vannak házasságok, amelyek a kezdeti nehézségek ellenére az idők folyamán és a házasfelek fáradozásainak köszönhetően igazi jó házassággá válnak. Minden jó tanács ellenére azonban vannak olyan házasságok is, ahol a válás sajnálatos módon elkerülhetetlenné válik mégsem lehet szemet hunyni afelett, hogy ilyenkor kifejezetten egy igéretet szegnek meg és mindkét fél hibás ebben (függetlenül attól, hogy egyházilag vagy csak polgárilag esküdtek-e meg).

A katolikus egyháztól eltérően ilyen esetben ragaszkodunk ahhoz, hogy nekünk embereknek krisztus által minden bűnt meg kell tudni bocsátani. Ez alól egy házasság szomorú hajótörése sem kivétel. Az evangélikus lelkész kivételes esetekben megteheti, hogy elváltakat egy új tartós kapcsolathoz segít hozzá egyházi esketéssel. Ennek eldöntésében kizárólag a lelkipásztor illetékes. Ez azt jelenti, hogy amennyiben kitér ez elől a lehetőség elől, negatív hozzáállását egyéni döntésre alapozta, és nem rejtőzhet semmilyen egyházi törvény mögé.

Most térjünk vissza magához az esküvőhöz.

Magyarországon gyakori eset, hogy evangélikus nem evangélikus partnert talál magának. Amennyiben a nem evangélikus félegy másik keresztény vallás követője, az esküvőt bármelyik fél vallásának templomában meg lehet tartani. különösen üdvözlendő, hogy néhány éve fennáll az a lehetőség, hogy a pap a másik vallás templomában történő esketéskor bevonható a szertartásba. Kivételes esetekben lehetséges felekezet nélküli (illetve nem keresztény) személyt evangélikus vallású személlyel egyházilag összeesketni, de az esküvőt egy felvilágosító beszélgetésnek kell megelőznie és (mint az elvált személyek esetében) az illetékes lelkész megalapozott esetben visszautasíthatja az esketést. Döntő fontosságú a motivum, hogy miért kívánjákaz egyházi esketést, mivel ha ez csak "dekoráció " akar lenni, erre az evangélikus templomok nem alkalmasak. amikor azonban két embernek az az óhaja, hogy valóban Isten áldását kérje a házasságra, az evangélikus templom ajtaja mindíg nyitva áll. természetes, hogy az evangélikus esküvőnek is lehetőség szerint szépnek kell lennie, de a külsőségek mindíg csak alátámasztó és nem uralkodó funkciót tölthetnek be.

Mit tegyünk, ha evangélikus szertartás szerint akarunk házasságot kötni?

Először is le kell szögezni az időpontot. A lelkészi hivatal felkeresésekor megállapodás történik az esküvői beszélgetésről a lelkipásztorral vagy lelkipásztornővel.

Házassági "oktatás" Budapesten általában nincs az evangélikus egyháznál, de nincs evangélikus esküvő előzetes személyes beszélgetés nélkül sem! Erre az Ön lelkipásztora szivesen szakít időt - és önnek is szakítani kell - hiszen egy nagy esemény előkészítéséről van szó.

A következő iratokra van szükség:

  • a keresztlevél
  • az anyakönyvvezető előtt kötött házasságot igazoló okirat
  • személyi igazolvány

Ha Ön nem a lakóhelye szerinti templomban kívánja az esküvőt megtartani, meghatalmazásra van szükség az Ön lakóhelye szerinti lelkészi hivataltól. Ezt rendszerint minden további nélkül kiadják és megküldik egyenesen abba a lelkészihivatalba, aholaz esketés történik. A lelkipásztorral való beszélgetés folyamán minden részletet tisztázni lehet (az esküvő pontos menete, zene, virágdísz, költségek, különleges kivánságok).

Ezen beszélgetés folyamán Ön előadhatja egyéni kívánságait az imákkal, zenével és az esküvő menetével kapcsolatosan. Megkaphatja a hűségeskű szövegét, a pap megmutathatja a templomot, és mindenekelőtt egy kicsit közelebbről megismerik egymást. Ezek után már csak sok sikert kívánhatok önnek az előkészületekhez, és sok boldogságot a házassághoz.

Mennyegző a Baptista egyházban

A baptisták az emberélet istentiszteleti keretben is megünnepelt jelentős eseményei közé sorolják a házasságot. Húsz cikkelyből álló hitvallásukban is helyet kapott a házasságra vonatkozó bibliai üzenet summája:

"Hisszük, hogy a házasságot Isten szerezte, hogy a házasfelek az ő szent akaratának megfelelően, holtig tartó szeretetben és hűségben, egymás örömére és támogatására éljenek és gyermekeket neveljenek. Isten rendelésének az a házasság felel meg leginkább, amelyet kölcsönös és tiszta vonzalom alapján, a szentlélek vezetése és az Ige tanácsára figyelve, józan megfontolással köt meg a szellemi, lelki és testi szempontokból egymáshoz illő férfi és nő"! /Baptista hitvallás 18. (1) bek./

Az idézett szövegből következő baptista házasság értelmezés alapján természetes, hogy a házasulandók "egymáshoz illő"-sége jegyében baptista hívőnek baptista hívővel való frigyét tartják a legelfogdhatóbbnak. Ám nem zárkóznak el a gyülekezeti élettel rendszeres jelenlét formájában kapcsolatot tartó, az isten létezésébe vetett hitig már eljutott személyek házasságkötésétől sem.

Akár tevékeny egyháztagok, akár az egyházzal rokonszenvezők házasságkötéséről legyen is szó, azt meg kellelőznie a házasság lelki-testi vonatkozásait biblikus módon feltáró 2-3 beszélgetésnek Ún. jegyesoktatásnak, amelyre a gyülekezet lelkipásztora hívja meg a házasulandókat. Ezután kerülsor a menyegzőre. /Nem esküvőre, mert a baptisták - bibliai meggyőződésük alapján - az esküt elvetik. Az ünnepélyes igéretet, fogadalmat gyakorolják./

A mennyegzői istentisztelet a mátkapárt körülvevő gyülekezet egészének családi ünnepe. A rendszerint zsúfolásig megtelt, virágdisszel felékesített imaházba a lelkipásztor vezetésével vonul be a vőlegény és a menyasszony, az alkalomhoz illő zeneszó vagy gyülekezeti ének alatt.

Az istentisztelet elemei:

  1. Igei köszöntés
  2. Pásztori ima
  3. Gyülekezeti ének
  4. a házasság szereztetési igéjének felolvasása /Márk10:6-8/
  5. Karének
  6. Textusolvasás és prédikáció
  7. Gyülekezeti ének
  8. Kérdések a házasulandókhoz és ünnepélyes fogdalomtétel
  9. a házaspár megáldása
  10. Karének
  11. Házaspárrá nyilvánítás
  12. Családi Biblia átadása a házaspárnak
  13. a hozzátartozók és a gyülekezet képviselőinek üdvözletei, alkalmi sorrend szerint
  14. gyülekezteti ének
  15. áldás, elbocsátás
  16. a távozók az imaház kijáratánál köszöntik a házaspárt.

Mennyegzői vacsora szinte soha nem marad el. Gyakori, hogy ezt a vacsorát - szeretetvendégséget - a gyülekezet női köre és ifjúsági bibliaköre készíti az imaház erre alkalmas helyiségében. Akár itt, akár háznál vagy étteremben legyen is a vacsora, az az esetek szinte mindegyikében alkoholmentes, ezzel együtt jellemzőjük a derűs és oldott légkör.

Menyegzővel a gyülekezet nem tudja le a házaspárral kapcsolatos szeretet- kötelességeit, hanem befogadja őket a közösség nagy családjába és ha kell, együtt szomorkodik együtt örül velük. 

Jó tudni ... a polgári szertartásról

Több olvasónk kérte, hogy járjunk az után, melyek az előírások arra vonatkozóan, ha külföldön vagy külföldi féllel kívánnak házasságot kötni.

A következő tudnivalókat gyűjtöttük csokorba:
Magyar állampolgár külföldivel, ill. külföldi külföldivel köthet Magyarországon házasságot, valamint magyar fél külföldön hasonlóképpen megesküdhet.

Az előírások országonként változhatnak, ezért érdemes az ottani hivatalokban érdeklődni a szükséges iratok iránt.
Magyarországon ezek a következők:

  • születési anyakönyvi kivonat
  • tanúsítvány (Ebben szerepelnek a személyes adatok, a családi állapot, az, hogy kivel és hol kíván házasságot kötni, valamint az rögzítve, hogy  a saját országa jogai szerint nincs törvényes akadálya a házasságkötésnek).
  • Amennyiben a külföldi fél özvegy vagy elvált, akkor a halotti bizonyítvány, ill. a válásról szóló jogerős ítélet szükséges.

Amikor ezek a papírok rendelkezésre állnak, akkor az Országos Fordítóirodában le kell mindent fordíttatni magyar nyelvre s ezekkel  lehet aztán az anyakönyvvezetőhöz menni bejelentkezni házasságkötésre. Az anyakönyvvezető a dokumentumokat a Közigazgatási Hivatalba küldi, hogy ott megvizsgálják, megfelelnek-e a jogszabályak. Amenynyiben mindent rendben találnak, a házasság megköthető. Külföldi fél esetében a házasságkötést megelőző előírt egy hónap az engedély megadásától kezdődik. Az ügyintézés miatt így akár két hónapot is számíthatunk, ezért ezt érdemes a házasságkötés tervezett időpontjánál figyelembe venni. Az ügy állásáról mindig az anyakönyvvezetőnél lehet érdeklődni.
Mi az eljárás, ha magyar fél kíván külföldön házasságot kötni?
Ebben az esetben ő kap tanúsítványt a Közigazgatási Hivataltól. Az ő adataihoz azonban csatolni kell a külföldi fél adatait is. A külföldön kötött házasságot idehaza honosítani kell, mert  Magyarországon az ügyintézés csak magyar okiratok alapján történhet.

Változások várhatók 2004. január 1-től a házasságkötés utáni névválasztásban.
Nézzük sorjában egy képzeletbeli jegyespár - Kis Mária és Kovács András - esetében a lehetőségeket!

  • a férfiak is felvehetik a feleség családi (új néven: születési) nevét Kis András
  •  kettős családi nevet is kérhet mindkét fél, a sorrendre nincs előírás, megegyezés szerint lehet választani
    • Kis-Kovács Mária
    • Kovács-Kis András
      • Kovács-Kis Mária
      • Kis-Kovács András

Ebben az esetben a születendő gyermek(ek) is a választott nevet viselik. Megjegyzendő, hogy ha a szülő nem választja a kettős névviselés lehetőségét, azért a gyermeknek lehet kettős neve, pl. Eszter név esetén Kis-Kovács Eszter vagy Kovács-Kis Eszter (Az viszont előírás, hogy az egy házasságban született gyermekek ugyanazt a családi nevet viselik).

Természetesen az eddigi névválasztási lehetőségek érvényben maradnak, tehát:

  • marad a feleség családi (születési neve) Kis Mária
  • a férj családi neve -né toldással és a feleség teljes neve Kovácsné Kis Mária
  • a férj teljes neve - né toldással Kovács Andrásné
  • a férj családi neve és a feleség keresztneve Kovács Mária
  • a férj teljes neve -né toldással és a feleség teljes neve Kovács Andrásné Kis Mária

Végezetül fontos tudnunk azt is, hogy az új névválasztási lehetőséggel azok a házaspárok is élhetnek, akik a törvény hatályba lépése előtt kötöttek házasságot, de ennek módjáról a jogszabály később rendelkezik.

Tervezze meg a költségeket

Készítsen költségvetési tervet. Fontolja meg, milyen kiadások szükségesek feltétlenül az esküvőhöz és ki fedezi azokat. Ma már nem kötelező, hogy kizárólag a menyasszony családja állja az esküvői költségeket. Mindkét családdal beszélje meg a tervet és a kiadásokat. 
 
Ha az anyagiakban megegyeztek már világos lesz, milyen keretek között és költségekkel tarthatja meg esküvőjét. Írjon fel mindent hogy az áttekintésnél kéznél legyen. Nyilvánvalóan a társadalmi helyzettől is függnek azok a kiadások amelyeket a család megtervezett. Nem kell azonban mindig a legdrágább és legfényűzőb6 dolgokat választani ahhoz, hogy az esküvő felejthetetlen ünnep legyen. Magyarország egyes részein egyszerűen oldják meg a költségek kérdését.

A vendéglős rendezi az esküvőt, gondoskodik a rokonok barátok és falubeli ismerősök meghívásáról. ő szervezi a zenészeket és gondoskodik a násznép és örömszülők jó hangulatáról. Minden más vendég, aki az esküvőn részt vesz, maga fizeti azt amit fogyasztott. llyen módon az esküvő az egész falu ünnepévé válik. Ez a szokás természetesen nem követhető a városokban.

Az étkezési költségelcsökkentésének egyik módja, hogy meghatározott időre kérik kiszolgálást. Aki azon az időn túl érkezik maga fizeti a cehhet.

Ki mit fizet?

Ahhoz, hogy esküvője ünnep és ne anyagi Kérdés legyen, mindenképpen költségvetést kell készíteni. Emellett tekintetbe kell venni a meghívandó vendégek számát és az ünnepség kereteit. kompromisszum nélkül semmi sem megy, de a költségek megosztásának tisztázása nagy segítséget jelenthet. A legjobb mindent megbeszélni mindkét családdal és olyan megoldást keresni, ami mindenkinek előnyös.

Költségek

A menyasszonyé:

  • a vőlegény jeggyűrűje
  • a messzirőljövő vendégekelhelyezése
  • esetleges nászajándék a vőlegénynek
  • apró figyelmességek a nyoszolyólányoknak és a szülőknek

A vőlegényé:

  • a legénybúcsú
  • a menyasszony jeggyűrűje
  • a menyasszonyi ruha
  • a menyasszonyi csokor és kitúzők a vendégeknek
  • az esketési költségek (anyakönyvvezető, templom)
  • a nászút
  • nászajándék a menyasszonynak
  • apró figyelmességeka vőfélynek

A menyasszony szülei:

  • az esküvői bejelentő és a meghívók
  • a saját ruhájuk
  • virágdisz az anyakönyvvezetőnél, a templomban, az autóra és az ünnepi asztalra
  • a nyoszolyólányok csokrai
  • a lakodalmi torta az ünnepi asztal költségei (ételek italok) és a zene
  • esküvői ajándék az ifjú párnak.
  • a fényképész
  • az esküvői autó vagy kocsi

A vőlegény szülei:

  • saját ruhájuk
  • esküvői ajándék az ifjú párnak
  • esetleg a nászút

A vőfély és a nyoszolyólányok:

  • saját ruhájuk
  • utazási és szállásköltségek
  • esetleg a legénybúcsú
  • esküvői ajándék az ifjú párnak

Ruha és smink

Az esküvői ruha

Az anyakönyvvezetőnél

A menyasszonyé:
A polgári esküvőn a menyasszony rendszerint világos, gyakran fehér kosztümöt visel, a hozzávaló kellékekkel. Természetesen minden megengedett, a nadrágkosztümtől a népviseleten keresztül a nyári ruháig.
 
A vőlegényé:
A férfi esetében az esküvői ruha nem nagyon jelentős, figyelni kell azonban arra, hogy azért ne a legrégibb öltönyét vegye fel. Ajánljuk a sötét öltönyt vagy szmokingot.

A templomban

A menyasszonyé:
A templomban a menyasszony fehér vagy pasztellszínű menyasszonyi ruhát visel. A menyasszony maga dönti el, hogy uszályos, vagy anélküli menyasszonyi ruhát visel. Ugyanez a helyzet a ruha hosszával és a tartozékokkal kapcsolatban. Kivétel erősíti a szabályt alapon, a menyasszony néha népviseletben jelenik meg az esküvőn, erről az "egyéb fontos dolgok" című oldalunkon olvashat.

Elvált vagy özvegy személyek tehát másodszor házasodók esetében általában nem visel a menyasszony menyasszonyi ruhát. Ilyenkor általában az ünnepélyes kosztüm szokásos.

A vőlegényé:
A templomi esküvőre a szmokingot ajánljuk

Életünk legszebb napjára a legszebb frizurát

A szép ápolt haj olyan ékesség, amire a menyasszonynak és vőlegénynek egyaránt nagy fontosságot kell tulajdonítania. Közvetlenül az esküvő előtt nem ajánlatos új hajszínt vagy új frizurát kipróbálni, mert a tévedést nem lehet hirtelen jóvá tenni. A feltűzött hajat is előtte egyszer vagy kétszer ajánlatos kipróbálni, mivel nem minden haj alkalmas az ilyen frizurához.

Gondolni kell arra, hogy az esküvői frizurának sokszor tizenkét órát, és hosszantartó táncolást is túl kell élnie. A frizurának és a fejdísznek szilárdan kell állnia, a fejdísz pedig nem szabad hogy nehéz legyen. Ajánlatos már egy nappal az esküvő előtt fodrászhoz menni, és az előkészületi munkákat, mint a gyógypakolás, stb. elvégeztetni.

Az esküvő napjára pontosan meg kell beszélni az időpontot a fodrásszal a fejdísz feltűzésére és a feltűzött frizura elkészítésére, nehogy az utolsó percben kerüljön rá sor.

Szépségápolás, kozmetika

Életünk legszebb napját a legjobb hangulatban kell elkezdeni. Ezért már jó előre el kell kezdeni az előkészületeket, és az esküvő után sem szabad elfelejteni, hogy csinos nő ápolt férjet szeret az oldalán látni, a sikeres, fess férfi pedig ápolt asszonyt. Már nyolc héttel az esküvő előtt el kell kezdeni a szépségápolást, hogy tetőtől talpig ápoltak legyünk 8-10 héttel előtte ajánlatos speciális mélytisztítást végeztetni arcbőrünkön, hogy az esetleges piros foltok időben eltűnjenek és bőrünk szép és ápolt legyen.

Az általános jó közérzethez legalább tíz, az egész testre kiterjedő masszázs szükséges. A szakszerű masszírozás feloldja az esetleges feszültségeket. Természetesen a manikűrről és pedikűrről sem szabad megfeledkezni! A karok és lábak valamint a hónaljak szőrtelenítése ma már fájdalommentesen végezhetőkel.

A férfiak számára is magától értetődő kell hogy legyen a kéz. és lábápolás. A kozmetikai ipar már a férfiakat is meghódította. Számukra sem szégyen az arckrém, parfüm és dezodor használata.

A tornát se felejtse ki a test és lélek kondíciójának fenntartása érdekében, különben az áttáncolt éjszaka izomlázat okozhat. Testi-felki szempontból oldottabban érzi majd magát minden előzetes fáradozás ellenére, és még jobban tud majd örülni az eljövendő ünnepnek.

Asztali rend, ülésrend

Mindjárt észre fogja venni, hogy az előkészületek fontos részéhez érkezett. Néhány szempontot figyelembe kell vennie az ülésrenddel kapcsolatban ahhoz, hogy elkerülje az álmatlan éjszakákat. Kérjen tanácsot szüleitől, ők tapasztaltabbak és tudják, milyen vendégek illenek egymáshoz.

Arra is figyeljen, hogy különböző generációkat ne ültessen egymás mellé. A közös érdeklődési körűek találnak elegendő beszédtémát ahhoz, hogy az együttlét kellemes legyen. Ha nyugodtan kíván ünnepelni, ne ültessen egymás mellé olyan embereket, akik nem illenek egymáshoz. A feldíszített tisztelethely a fiatal párt illeti meg. Rendszerint a menyasszony mellett ül a vőlegény apja, mellettük a vőlegény anyja. A vőlegény mellett ül a menyasszony anyja, mellettük az örömapa.

Mellettük kétoldalt ülhetnek a tanúk és kísérőik, ezután válassza ki Ön, hogy kik következnek.

Esküvői népszokások

A hagyományok és szokások mindig is rányomták bélyegüket a házasságkötésekre, részben babonából, részben pedig megszokásból. Ezeknek manapság már nem tulajdonítanak jelentőséget, mégis szívesen élnek velük abból a célból, hogy az esküvői ünnepet színesebbé tegyék.
 
Itt, kedves jegyespár, szeretnénk Önöknek bemutatni néhány ilyen szokást esetleg ötlettel szolgálhatunk esküvőjük megrendezéséhez.

A menyasszonyfillérek összegyűjtése

F fiatal lányok ma is gyűjtögetnek filléreket hogy maguk vehessék meg menyasszonyi cipőjüket hogy így biztosítsák a házasság sikerességét. A régi szokás szerint ez a menyasszony takarékosságának bizonyítéka volt.

A leánykérés

Manapság sajnos már nem szokás, hogy a vőlegény a szülőktől megkéri a lány kezét. Ha azonban ezt óhajtja tenni, ám tegye!
A menyasszony szülei biztosan örülnek ennek a gesztusnak. Valami kis figyelmesség, amit a vőlegény a lány szüleinek ilyenkor átnyújt bizonyára könnyebbé teszi a dolgot. Az anyának általában virágot az apának egy üveg bort vagy konyakot szoktak vinni.

Az esküvői újság

A barátok közösen összeállítanak egy újságot hírekkel, időjárásjelentéssel, stb. Ezek a hírek azonban kizárólag a fiatal párra vonatkoznak. Minél eredetibb annál jobb. A "Ki kicsoda"-tól kezdve a főzési és barkácsolási tanfolyamokról szóló hirdetésekig minden lehet az újságban, amelyet azután emlékként megőrizhetnek maguknak.

A legénybúcsú

A múltban a legénybúcsú a lármával és edények zajos összetörésével a gonosz szellemek elriasztására szolgált. Ma már nem hiszünk a gonosz szellemekben, de megrendezzük a legénybúcsút mivel az jó szórakozás és ezzel a jegyespár barátai sok szerencsét akarnak kívánni.

A legénybúcsú mindenesetre főleg arra szolgál, hogy a vőlegény elbúcsúzzon a legényélettől. Ilyenkor nemcsak porcelánt törnek össze (a menyasszony és vőlegény régi kávéscsészéjét) hanem konfettit, WC papírt dobálnak luftballont, papírsárkányt engednek fel a levegőbe.

A jegyespárnak saját kezűleg kell az edényeket és egyéb használati tárgyakat eldobni, így lesz tartós a szerencséjük.

A merőkanáltánc

A legénybúcsú egyik fénypontja a kanáltánc, amikor a vendégek fazekakkal és fedőkkel felszerelve lármázva szaladgálnak az ifjú pár lakásában. Ennek a szokásnak is a gonosz szellemek elűzése volt eredetileg az értelme.

Valami régi, új, kölcsönvett dolog Régóta szokás, hogy a menyasszony az esküvő napján valami régit, valami újat és valami kölcsönvett dolgot visel. A babona szerint ez sok szerencsét hoz és boldogjövőt biztosit.

A virágszórás

Ez az egyik legszebb régi szokás, a termékenységet jelképezi, amit úgy csalogatnak oda, hogy virágot szórnak az oltárhoz vezető útra, hogy a fiatal pár bő gyermekáldásban részesüljön és a házasság sokszor göröngyös és nehéz útját elegyengesse.

A rizs- vagy gabona-dobálás is a termékenység kívánalmának a jele, és ez a szokás Ázsiából származik.

Az esküvői sorfal

Az ifjú házasoknak gyakran a vendégek és barátok sorfala között kell elhagyniuk a templomot. Ilyenkor ők megpróbálják megakadályozni, hogy a pár átjusson. Ez a házasság folyamán felmerülő akadályok együttes legyőzésére utal.

Az útelzárás

Ez vidéken még mindig gyakori szokás. A templom elhagyásakor gyerekek és fiatalemberek zsinórokkal és szalagokkal próbálják a pár útját elzárni. Ilyenkor pénzzel, borral vagy édességekkel kell megvásárolni a szabad utat a házasságba.

A menyasszony elrablása

Régebben ez, nagyon komoly dolog volt, mivel gyakran előfordult, hogy a menyasszonyt már az, esküvői szertartás alatt elrabolták. Ha a vőlegény nem tudott menyasszonyára kellőkeppen vigyázni, nem érdemelte meg, hogy feleségül vegye. Manapság ez a szokás csak arra szolgál, hogy a fiatal párt egy rövid időre elválasszák egymástól, hogy valahova betérjenek.

Van azonban néhány szabálya az elrablásnak. amit mindenképpen figyelembe kell venni. Nem szabad hosszú ideig elmaradni, mert különben a vendégek unatkoznak és a hangulat elromlik. A vőlegénynek különösen vigyáznia kell a menyasszonyi csokorra, mert ez őt a menyasszony kiszabadításakor felmenti a fizetési kötelezettség alól, és az elrablónak magának kell fizetnie a cehhet.

A menyasszony cipőjének elárverezése

Ez sok vidámságra okot adó, és a fiatal párnak igen jövedelmező árverés. A tanúk felkínálják. eladásra a menyasszony cipőjét Az egyik vendég egy kalappal körbejár, és minden árverező bedobja az előző árverező által felajánlott összeg, és a saját ajánlata közötti Különbséget a kalapba.

A kalapozó sorba megy és legutolsóként a vőlegény árverez, hogy így feleségének újra meglegyen az egész pár cipője, és az, asszony megkapja a kalapot is az egész bevétellel.

A menyasszonyi csokor eldobása

Ez a még el nem kelt hölgyek számára kellemes szokás. A menyasszony hátat fordít a hajadonoknak és feldobja a levegőbe a csokrot. Aki elkapja, az lesz a következő menyasszony.

Harisnyakötő eldobása

A menyasszonyi csokor után a legkedveltebb szokás a harisnyakötő eldobása. Ezúttal a nőtlen férfiaknak kell megkísérelni, hogy elkapják a menyasszony által eldobott harisnyakötőt. Az lesz a Következő házasuló, aki el tudja kapni a harisnyakötőt.

A fátyol levetése (vagy koszorútánc)

Ez is igen kedvelt esküvői szokás. Az örömanya leveszi lánya fejéről a fátylat, a menyasszonyt bevezetik egy lányok által alkotott körbe. A lányok a fátylat mint egy tetőt feszítik ki a menyasszony feje fölé és körtáncot lejtenek körülötte. A tánc után a menyasszony fogja a fátylat, és annak a Lánynak a fejére teszi, akiről gondolja, hogy a legközelebbi menyasszony lesz.

Éjfélkor egy verset mondanak el, a menyasszonynak pedig az asztal körül kell ugrálnia, hogy megmutassa, hogy egészséges. Á fátylat leveszi, helyette egy fejkendőt és egy főzőkanalat kap, ezután pedig mindenki, aki a menyasszonnyal táncolni akar, pénzt dob egy kalapba.

A lakás feldúlása

Ennek az értelme az, hogy a fiatal pár ne feledkezzen meg a házasság rögös útjáról.

Ilyenkor a vendégek szétszórják az edényeket, kirámolják a szekrényeket és mindent szétszórnak a lakásban. Az is előfordul, hogy szétdúlják az ágyakat és elbarikádozzák az ajtókat. De olyan is előfordult már, hogy az egész lakást kirámolták. Ilyenkor azután a fiatal párnak szállodába kellett mennie, de teljes titokban, nehogy ott is ugyanaz történjen meg, mint a lakásban.

"Nászutasok"

Ki ne ismerné ezt a szokást? Sok fiatal házast indítottak már el rokonai és barátai igen nagy hangerővel az. új élet felé úgy, hogy az autójukra egy csomó öreg konzervdobozt és eipőt kötöttek és egy "nászutasok" táblát is erősítettek a kocsira. Ennek a szokásnak az alapja szintén az, hogy a zajjal a szegénységet és a gonosz szellemeket elűzze.

A menyasszony átvitele a küszöbön

Ha az ifjú pár már szerencsésen túl van az esküvői ünnepségen, a vőlegénynek még van egy kedves kötelessége: hogy a menyasszonyt a Küszöbön átvigye, amikor először léphet be együtt új otthonukba. Ezzel a babona szerint becsapják a gonosz szellemeket, hogy csak egy személy lép be a lakásba.

A nászajándék

Az a szokás, hogy az ifjú férj a nászéjszaka után adja át a nászajándékot a menyasszonynak. Az esküvő megtervezésébe ezt a mozzanatot is bele kell építeni, mint a szerelem és az esküvőre való emlékezés jelét. Régebben ez az ajándék gazdasági biztosítékot jelentett a fiatalasszony számára.

A régi nemesi körökben jószágot, várakat és földeket adtak nászajándékul a menyasszonynak. Manapság ékszert (gyűrűt, medált, órát, fülbevalót, stb.) szokás ajándékozni.A menyasszony is adhat a vőlegénynek nászajándékot. Az ajándékozásnak nincsenek megszabott határai: mandzsettagomb, nyakkendőtű és óra ajándékozása az általános.

Minél egyénibb és fantáziadúsabb az ajándék annál értékesebb.

Az új lakásba költözés

Jó szokáskent tartották meg, hogy a rokonok és ismerősök kenyeret és sót nyújtanak át az ifjú párnak áltálában akkor, amikor először látogatják meg őket az új lakásukban. Régen a kenyér a legfontosabb élelem volt, a só pedig igen drága ajándék. Ma azt jelképezi, hogy a jólét sohase múljon el az új otthonból.

Anyakönyvi hivatalok Budapesten

1014 Bp. Úri u. 58. Tel.: 356-1139
1024 Bp. Mechwart tér 1. Tel.: 212-4058
1033 Bp. Fő tér 3. Tel.: 250-2165
1041 Bp. István út 14. Tel.. 369-3289
1051 Bp. Erzsébet krt. Tel.: 318-5990
1067 Bp. Eötvös u. 3. Tel.: 342-0909
1073 Bp. Erzsébet krt. 6. Tel.: 322-4218
1082 Bp. Baross u. 65-67. Tel. .459-2100
1092 Bp. Bakáts tér 14. Tel.: 215-1077
1102 Bp. Szent László tér 29. Tel.: 262-5037
1113 Bp. Bocskai út 39/41 Tel.: 466-9518
1126 Bp. Böszörményi út 23/25. Tel.: 224-5945
1136 Bp. Balzac u. 37. Tel.: 340-3513
1145 Bp. Pétervárad u.11/17. Tel.: 467-2306
1153 Bp. Bocskai u. 1/3. Tel.: 307-6351
1163 Bp. Havashalom u. 43 Tel.: 401-1400
1173 Bp. Pesti út 165. Tel.: 257-3333
1181 Bp. Városház u. 16. Tel.. 290-4420
1195 Bp. Városház tér 18. Tel.: 282-9600
1201 Bp. Kossuth L. tér 1. Tel.: 283-0936
1211 Bp. Szent I. tér 10. Tel.: 276-6622
1221 Bp. Városház tér 11. Tel.: 226-6511
1239 Bp. Grassalkovich út 162. Tel.: 287-3155

Mennyibe kerül egy esküvői vacsora?

A házasság gondolatának megfoganásától kezdve egészen a gyűrű felhúzásáig szolgáltatások tárházából válogathat a jegyespár. Aki házasságra adja a fejét, félmillió forintnál olcsóbban biztosan nem ússza meg, de egy átlagos esküvő "tokkal-vonóval" másfélmilliónál kezdődik. 

Immár egész iparág specializálódott esküvőkre,  s folyamatosan újabb szereplőkkel bővül a piac. Rendezvényszervezőktől kezdve ruhaszalonokon át, egészen az utazási irodákig bőséges a kínálat, az árakat illetően pedig a határ a csillagos ég.  A párok többsége azonban mégis nehezen választja ki a pénztárcájának és igényeinek is megfelelő szolgáltatást. Főként, ha még az idő is sürgeti.

Egy átlagos esküvő másfélmillió forintnál kezdődik. A szertartást és a ceremóniát, ruhával és sminkkel együtt  - legyen az polgári vagy egyházi - már félmillióból is megúszhatjuk, ugyanis általában a lagzi jelenti a legnagyobb kiadást. Mielőtt azonban nagyobb költekezésbe kezdenénk, érdemes tájékozódni, hogy mit, mennyiért  és mikor vásároljunk.

Legalább fél évvel a nagy nap előtt célszerű megtenni az első lépést annak, aki szeretné elkerülni a kényelmetlen kompromisszumokat – állítják a magukat hozzáértőknek tartók. A rutinosabbak szerint a sorrend sem mindegy, prioritást kell, hogy élvezzen a vacsora, a helyszín és a zenekar kiválasztása.

A frekventált helyeket ugyanis már hónapokkal korábban lefoglalják az előrelátó jegyespárok. Ugyanez a helyzet az ismertebb zenészekkel, akik többnyire már félévre előre elígérkeznek.Aki pedig későn kap észbe, lehet, hogy kénytelen lesz lemondani álmai esküvőjéről.

Torta habbal...
© hvg.hu

Egy belvárosi, rendszerint modern terem kibérlése 150 ezer forint körül van, míg egy - a szezonban trendinek számító - zöldövezeti kerthelységért akár 2,5 milliót is kérhetnek egyetlen alkalomra – meséli Nagy Rita, a Gála-Party Service Kft. privát események üzletágvezetője. Ez utóbbi ár tartalmazza egy 200 négyzetméteres elegáns „party sátor” bérleti díját is - tette hozzá. A vacsorákat is szervező cég vezetője szerint az egy főre számolt menüárhoz - 6-7 ezer Ft+áfa - hozzájön még a cirka  2500-3000 forintos korlátlan italfogyasztás. Azok, akik a boldogító igent az utolsó pillanatban nemre változtatják, számolniuk kell azzal, hogy elbukják az egy-kétszázezres foglalót.

Aki elfoglalt, s nem éri be szerény, szűk családi, illetve baráti körben rendezett esküvővel, nem árt, ha esküvőszervezőhöz fordul. A rutin ugyanis sok esetben jelenthet előnyt, de közel 15 százalékkal dobja meg a költségeket.

Zenekar- és fotósárak 
Egy három fős dzsesszzenekar  4 órás időtartamra átlagosan 50 ezer forintért vállalja, míg egy 6 tagú sláger zenét játszó együttes 10 órányi zenélésért 250 ezret is elkérhet. A fotósok nagy része 72 darab előhívott fényképért összesen két tekercs filmért  minimum 30 ezer forintot kér. Ha már a vacsorára vagy speciális helyszínre is szól a felkérés elmehet az ár 50 ezerig is. A videós árszabása már sokkal szélesebb skálán mozog, egy amatőr, kétórás vágott filmért 20 ezret, egy profi, műsoros dvd-ért pedig már 120 ezret is elkérnek

Lehet azonban az esküvői vacsora külső segítség nélkül is szervezett, ráadásul nem is feltétlenül drágább - bizonygatja a hvg.hu kérdésére a nyolc hónappal ezelőtt esküdött pár. A jegyesek az Andrássy úti Kogart rendezvénytermében tartott 60 fős vacsora alkalmával fejenként nyolcezer forintot fizettek a svédasztalos vacsoráért, amely tartalmazta a sör-, bor- és pezsgőfogyasztást is.
 
Mint mondták, a rendezvényterem bérleti díján, azaz 350 ezer forinton felüli  "befektetés" hamar megtérült. A menyasszonnytánc és a nászajándékok értéke nagyjából fedezte a vacsorával kapcsolatos kiadásokat, beleértve a háromemeletes esküvői torta húszezres árát is.

Ez az összeg alsó határnak számít az esküvői tortapiacon. „Egy átlagos 65 szeletes, háromemeletes, marcipánbevonatos finomság díszítéstől és összetevőktől függően akár 80-100 ezer forintba is kerülhet” - mutat rá Horváth Eszter, az újpesti Horváth Cukrászda egyik tulajdonosa. Mint a hvg.hu-nak elmondta, egy vajkrémes torta például fele  idő alatt készül el, s így fele pénzbe kerül, mint annak főzött krémes változata.


Nem mindegy az sem, hogy élővirág, cukorrózsa, vagy egyszerű marcipán bevonattal készítik el az esküvői finomságot. A cukorrózsa díja 50-60 ezer forinttal, az élővirág-díszítés pedig legalább 80 ezerrel drágíthatja meg az árat. A dizájntorták tartozéka a középoszlopos állvány, de néhány típushoz külön kérésre tükörlap is rendelhető. 

Az utóbbit 10 ezer forintért, az állványt 15-20 ezer forintért lehet bérelni az esküvő napjára. A megrendelő csak akkor kapja vissza az összeget, ha az eszközt, letisztított állapotban 3 napon belül visszaviszi a cukrászdába – figyelmeztet Horváth Eszter. Ellenkező esetben napi 500 forint használatba vételi díjat számolnak fel érte. A tortaár 20 százalékát akkor is ki kell fizetni, ha kevesebb, mint 4-5 nappal az esküvő előtt lemondják a rendelést.

Megéri ruhát bérelni?
Smink- és frizuraárak
Egy esküvői smink 5 ezer forintnál kezdődik, de akár a duplája is lehet. Egy  XIII. kerületi kozmetikában az ötezer forintos összeg tartalmazza a próbasminket, a szolgáltatás igény szerinti "házhoz szállítását", valamint a többszöri próbálkozást akár az esküvő napján is. Egy televízióban dolgozó profisminkes hasonló színvonalú szolgáltatásért minimum 8-10 ezer forintot kér.  Az esküvői frizura, többnyire esküvői konty átlagos  ára egy VII. kerületi üzletben 5-8 ezer forint, a belvárosban pedig 15 ezer az alsó határ.

Ahogy a vacsora fénypontja a torta, a szertartás egyik legfontosabb tartozéka a ruha. Az árak terén jelentős különbség van a menyasszony és a vőlegény öltözete között. Azért is, mert az előbbihez számtalan kiegészítő, úgymint fátyol, fejdísz, kesztyű tartozhat, a vőlegénynek viszont legfeljebb a nyakkendőt és a cipőt kell kiválasztania.

Ha csak a ruhát nézzük, egy jobb öltöny annyiba kerül, mint mennyasszonyi ruhából egy két-hároméves modell. Egy régebbi fazont, újszerű állapotban még mindig kevesebben vesznek meg, ahányan új modellt bérelnek – meséli Visky Lászlóné, a Glória Esküvői ruhaszalon tulajdonosa. Szerinte ugyanis a kelet-európai trend – szemben a nyugati szokásokkal - még mindig az, hogy a jegyesek bérlik a ruhát, mondván, nem szeretnének túl nagy összeget áldozni erre. A jegyben járó magyarok hozzáállására egyfajta magyarázat lehet, hogy közülük kevesen tudják: egy újszerű állapotban lévő, 3 év körüli modellhez már 80 ezerért hozzájuthatnak. Az új ruhákat pedig 60-120 ezer közötti összegért bérelhetik.

© hvg.hu

Hasonló árkategóriában varrathatunk is ruhát, de legalább 3 hónapba telik, mire az elkészül.

A szalon tulajdonosa azt tartja a legnagyobb bajnak, hogy a legtöbb pár nem néz körül, beesnek egy-két kölcsönzőbe, ahol – pénzükhöz mérten - hagyják magukra tukmálni az ottani kínálatot, miközben lehet, hogy a ruhára szánt összegért jobb minőséget is kaphattak volna. „A kissé felhígult piacon pedig nem árt vigyázni” – tette hozzá.

Világszerte trend a csillogós, tiszta fehér helyett inkább a krémszínű ruha és kiegészítők. Ez utóbbiak ára nagyon változó, többségüket olykor érdemes inkább megvenni.

Fejdíszhez már 200 forinttól kezdve egészen 15 ezerig, a fátyolhoz pedig akár már 5 ezerért is hozzá lehet jutni. A „fehér kesztyű” ára 6 ezer körül, a cipő és a táska minőségtől függően közel azonos árban 4-5 ezertől 25 ezer forintig kapható.

Dekoráció

Minimális asztaldekorációtól egészen exkluzív terem-díszítésig  minden meg-rendelhető. Az asztaldíszeket leszámítva kell kitűző a vőlegénynek és a két tanúnak. Szükséges egy-egy csokor a koszorúslányoknak és az örömanyáknak is. A dekorelemek nagy részénél lehetőség van azok kibérlésére, így ez biztosan költséghatékonyabb megoldás, mintha a házasulandóknak kellene azokat borsos áron beszerezniük. Hogy azonban ne érjen senkit meglepetés, érdemes már az első beszélgetés alkalmával tisztázni a költségkeretet, és az alapján tervezni. Rendszerint az adott rendezvény összköltségének 3-8 százaléka elég egy igen látványos, komplett  dekoráció megvalósításához. Ez elképzelésetől függően 2-8 órát vesz igénybe.

A házasság egyik legfőbb szimbóluma a gyűrű, ennek a kiválasztása elsősorban ízlés- és pénztárcafüggő. Míg pár 4 miliméteres, géppel készített arany karikagyűrű ára  40-60 ezer forintnál kezdődik, addig a vésett, köves modellek akár egymillió forintba is kerülhetnek – mutatott rá a különbségekre  Lukács Gábor, a Lukács Ékszer tulajdonosa.

Mint mondta, a házaspárok átlagosan 120-150 ezer forint között költenek gyűrűre. Ennyiért viszont  már a piacon kapható legszélesebb, azaz 6 mm-es gyűrűt is ujjukra húzhatják. 

Gyakran azonban megéri olyan  ékszerboltban csináltatni a jegygyűrűt, ahol az árba beszámítják a hozott anyag - akár arany akár  ezüst - értékét, így akár 30 százalékot is lehet spórolni - meséli a lassan egyéves házassági évfordulóját ünneplő fiatal feleség. 

Mindent egybevéve  széles skálán mozog egy esküvő költségvetése. Ha  számít a pénz,  akkor célszerű vagy  több időt  hagyni a szükséges kellékek kiválasztására, vagy minimalizálni az igényeket. Díszes papír helyett lehet elektronikus   meghívót küldeni,  kevesebb vendéget hívni, vacsora helyett kisebb állófogadást tartani a szertartás helyén. A különbség azonban nemcsak árban mérhető.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 3
Heti: 13
Havi: 4
Össz.: 13 877

Látogatottság növelés
Oldal: Esküvők & információk
Zsebi oldala - © 2008 - 2024 - zsebi.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »